Prof Karatay: Kanla milliyetçilik olmaz

Türk tarihiyle ilgili çalışma yürüten önemli isimlerden birisi olan Prof. Dr. Osman Karatay 3 Mayıs Türkçülük Günü nedeniyle Manisa’da Celal Bayar Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada Türkçüler ilerici olmalı, genle kanla milliyetçilik olmaz gibi ezber bozan değerlendirmeler yaptı.

İşte Karatay’ın konuşmaları:

3 Mayıs Türkçülük Günü nedeniyle Manisa’da Celal Bayar Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada Türkçüler ilerici olmalı, genle kanla milliyetçilik olmaz gibi ezber bozan değerlendirmeler yaptı.

Başka bir yerde var mı? Çok saçma diyorlar Almancılık var mı ki Türkçülük olsun. Kozmopolit düşüncede olanlar Türkler şöyle düşünmeli böyle düşünmeli diyebilirler. İşte İngiliz Alman düşünceler şöyle ilkeler belirlemiştir ona uyalım, derler. Fakat bu düşünceye sahipleri karar verir. Fransa’da olmaması Almanya’da olmaması.

Türkçülük olmaması anlamına gelmez. Bizim sosyal tarihimiz ayrıdır. Biz bir imparatorluk bırakarak buraya sığındık Türkçülüğe sığındık kimseden öğrenecek değiliz. Bu milletin geçirdiği tarihi evreleri göz önüne almadan bilmeden onu buraya getirmek milliyetçilik budur böyle olmalıdır demek onları bağlar. Biz onları duymayız. Biz ne yaptığımızı biliriz çünkü yaşayanlar bizleriz. Ben Türküm diyen herkes Türktür. Bunun tartışmaya gerek yok. Bunun genetik etnik bir karşılığı yok. Bir insan Amerikalıyım diyorsa orada biter Fransızım diyorsa orada biter. Türküm diyen Türktür.

İlk insanların genlerine de sahibiz. Dünyanın çok büyük bir kısmı Türklerin ortaya çıktığı alanda ortaya çıkmış olan genonları taşıyor. Ben şimdi İskandinavya’nın tümü Almanya’nın kuzeyi dünyanın büyük nüfusu Türklerin genonunu taşıyor. Onlara Türk mü diyeceğim. Amerika’ya genetik kodlarını öğrenmek istiyorlar gönderiyorlar. Bu dalga geçmektir. Böyle bir şey yok isteseniz de bir milletin genetik kodu yok. Kanı şu geni şu yok, hepimiz Afrikalı A grubu genonları taşıyan insanlardan itibaren sakladığımız şeyler var. Dünyanın çoğu ilk Türklerin genonlarını taşıyor Türk mü diyeceğiz.

Anadolu’da en çok Muğla ve Giresun’da Türk çok diyorlar. Öyle bir şey yok. Anadolu’da Türk yok diyorlar. Moğol genleriyle uyuşanları Türk kabul ediyorlar. Türklerle Moğollar bambaşka milletler sonradan komşu olmuş.

Değim gibi ben Türküm diyen insan Türktür. Ve bu doğal bir duygudur. Bunun bir fikriyat olması da normaldir. Hepimiz anne babamızı yeğenlerimizi amcamızı dayıoğlunu seviyoruz. Millet de geniş bir ailedir. İnsanın kendi milletini sevmesi bir ideoloji olamaz. Bu yüzden herhangi bir ülkeye gittiğinizde buralarda çeşitli fikir akımlarını incelediğinizde tamamının öncelikle o ülkenin milliyetçileri olduğunu görürsünüz. Almanya’da Komünist partisinden sosyal demokratlarına kadar tamamı milliyetçidir. Fransa’da Miterand’da gördük nasıl milliyetçi olduklarını gördük. Doğal olan budur doğru olan da budur. Milliyetçiliği bir ideoloji olarak görüp bir yere hapsedenler yanlış yapıyor.

Milliyetçilik Türkçülük ait olduğumuz büyük aileye mensup olmaktan başka anlama gelmez.

Milliyetçilik kolonyalizm doğurdu savaş doğurdu. Peki benim milliyetçiliğim bunu yaptı mı? Bulgar vs. meslektaşlarla konuştum rahat rahat yaşadınız yüz yıllarca Osmanlı olmasa kıracaktınız birbirinizi. Osmanlı Balkanlardan çıktığında birkaç Bulgar kralı oldu. Sıkıntıyı biz çektik. Sıkıntıyı Osmanlı çekti. Kurucu millet Türkler imparatorluğun emperyal yapısından bir meyve topladı mı? Bu kininiz nedir? Biz Türklere kızıyoruz Osmanlı çekildiğinde buralar gelişmemişti ona kızıyoruz, dediler.

Ben de kızıyorum, bir dönemin tembelliği mi cehaleti mi aymazlığı mı diyelim, bizim ülkemiz de geri kaldı. İşte Türkçülük bu yoksulluğa bir tepki olarak belki geldi ve yükseldi.

Kimse Türkçülüğü tarif edemez. Herkes kendisine göre tanımlar. Fakat Türkçülük şöyle olmalı böyle olmalı. Yani sizin istediğiniz gibi olmalı. Nasıl bir dünya isterseniz isteyin o olmalı.

Fakat tek bir hakkımız var: Türkçülük ilerici olmalı. Türkçülük Türkleri yükseltmeli yüzyıllardır perişan olan bir ulusu ayağa kaldırmalı. İlerici olmak zorunda. İlericiliğin içini çeşitli şekillerde doldurabilirsiniz. Fakat Türkçülük kokuşmuş bir statükoculuktan uzak olmak zorunda. Türkçülük bu milletin bir şekilde ilerlemesi ayağa kalkması için… Niye en gelişmiş ekonomiye sahip olmayalım, niye en önde olmayalım, niye üniversitelerimiz en üst sıralarda olmasın. Türkçülük, 2024 senesindeyiz 2080 senesinde nasıl olacağımızın düşünmenin adıdır. Geçmişe özen romantizmi yaşarız poz veririz ama sadece mesaj olarak kalır. Türkçülük gerçek dünyada yapılan ve yaşanan bir fikirdir düşüncedir. İleride nasıl olmamız gerektiğini düşünmektir. Çağı okuyarak tavırlar geliştirmektir. Türkçülük savunma değildir tepki değildir olmamalıdır. Önde gidip önce davranıp bu ülkeyi bu ulusu akrabalarla birlikte dostlarla birlikte daha güzel daha barışçı bir dünyada yaşamaktır.

Pax Romana… Osmanlı Barışı… Pax Hazara… Barışla birlikte anılmalıyız. Bizler yeryüzündeki emperyalizmin yıkmaya çalıştığı ama yıkamadığı son kalan arazilerdendir Anadolu. Yedi düvele karşı gelerek süper güçlere bırakmayan Atatürk elbette en büyük Türkçüdür.

Bir dünya hakimiyeti kastetmiyorum etrafımızı işgali kastetmiyorum. Çok çalışmak zenginleşmek… En büyük milliyetçilik bu olur ondan sonra diğerleri kendiliğinden gelir. Hayatınızda en iyi şey futbol mu en iyi futbol gelişmiş ülkelerde var. Biz de öyle olalım. Edebiyatınız sanatınız sinemanız futbolunuz da böyle gelişmiş olur.

Türkçülük kısaca bunu bağlamanın adıdır.

Maalesef biz yükselenin kapılarını tırmalarız. Kötü yanlarımızdan birisi bu yükselenin önüne en fazla ket vuranlar en yakınları oluyor. Haset. Önünüzü kesmeye çalışan her şeyi elimizin tersinden iterek inanmak ben inanıyorum bunu yapacağım. En iyi romanı yazacağım büyük şair olacağım büyük işlere imza atan mühendis olacağım… Yeryüzündeki herkesle her ülke bilim adamıyla samimi olan birisiyim. Ben bulunmayan hastalıklara ilaç bulacağım… Japonlar bizden farklı değil ancak böyle davranarak başarılı oluyorlar.

Böyle iyilik yapmış oluruz. Toplumumuz kendi kendine kötülük yapmaya ayarlı. Bizden adam olmaz senden adam olmaz… Bunları atalım. Yapma imkânımız var.

Düne kadar bilgiye ulaşmak zordu. Bilgiye görgüye ulaşma noktasında bir engel yok. Dünyada icat edilmiş bir şey hemen yayılıyor. Dünyayı öğrenme kavrama imkânımız var. Dedelerimize kızıyorum. Bazı şeyleri kavramadılar. Kavramış olsalardı çok enerji kaybettik… Çok farklı olurduk.

Babadan ev kalmanın anlamı kalmayacak. Otuz senede bir evi yeniliyoruz yeniden inşa ediyoruz çünkü. Binalarımız 30 yıllık. Kendi paramızla kendimize ev yapıyoruz otuz yıl sonra yıkılmak üzere yapıyoruz. Bu ülke tıpkı Dresten gibi toptan yıkılıyor yeniden yapılıyor. Böyle bir yere varamayız. Günü kurtarmak… Hangi ülkeye gitsem tarihleri yaşıyor. İstanbul’u Bursa’yı toplasanız Tiflis kadar etmiyor. Eski Tiflis korunuyor. Büyük camiler dışında mezarlığımız bile yok. Mezar taşımızı okuyamıyoruz diyorlar mezar taşın yok ki… Gelecek kuşakları düşünmelisin sabırlı olmalısın gecekondu kültürüne doğru gitmişiz gitmişiz… 16. 17. Yüzyılda böyle değildi. Edirne’de iki üç katlı evler vardı.

Sağlam dürüst iş yapmalıyız. Sonra geri toplum oluyoruz. Geri toplum üzerinde her türlü oyun oynanır. Böyle bir toplum olmaz. Siz çalışıyorsunuz en başta akrabanız sizin emeğinizi hakkınızı hukukunuzu görmüyorsa adalet duygusu yoksa başkasından da gelmez. Adalet olmayan yerde ne sevinç ne huzur olur. Adalet başarılı olan daha çok çalışanı takdir etmektir. Ben çalışmadım o aldı hak etti demektir. Adalet hayatın temelidir öyle olmak zorundadır.

Osmanlı da en büyük mimar kim en büyük şair hangi dönemde yaşamıştır. Geliştiği dönemde yaşamışlar. Gelişmiş ülkede her şey değişir.

Diğer Türk dünyası da öyle. Maalesef.

Türkçülük Türklük kan gen işi değil daha müreffeh daha adil yaşama sevinciyle dolu bir ülke oluşturma fikridir benim düşünceme göre.

Kızılelma nedir demişlerdi Kızılelma dedim kadın cinayetlerinin olmadığı bir ülke oluşturmaktır dedim. Erkeğin de korunduğu. Bizim milliyetçiliğimiz Türklük Türkçülük başkalarına zarar vererek kendine yaşam alanı açmak değil kimsenin malında gözümüz yok bize dokunulmasın barış içinde yaşayalım gelsinler Antalya’ya gelsinler. Beraberce yaşayalım. Barışla gelen herkes buyursun biz de gittiğimizde barış görelim. İsteğimiz budur.

Bizim başkalarının yaşam alanlarını tahrip etme diye bir milliyetçiliğimiz yoktur.

Dünyada bir düzen varsa Türklerin korunması gerekiyor. Bazen bizden daha fazla bizi savunan yabancıların olduğunu görüyorum. Türkçü olmak için Türk olmaya gerek yok. Bizim Türklüğümüz hissiyattır. Türküm diyen herkes Türktür.

Prof. Dr. Osman Karatay
Gercekedebiyat.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x