Kayyumlar devir telaşında

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile merkez alt kamede belediyeleri, son iki yıl içinde belediyeye ait taşınmazları, yaklaşan yerel seçimler öncesinde farklı kamu kurumlarına devretme kararı aldı.

PARSEL PARSEL SATTILAR

Hız kazanan bu durum geçtiğimiz haftaya kadar devam etti. Belediyenin DEM Parti’ye geçmesi ihtimalini göz önünde bulundurarak kamuya ait taşınmazları belediye bünyesinden çıkarıp diğer kamu kurumlarına bedelsiz devreden kayyumlar, yine başta Büyükşehir olmak üzere Kayapınar, Yenişehir ve Bağlar belediyelerine ait kentin değişik noktalarında imarlı, ifrazlı mali değeri yüksek arazileri de parsel parsel sattı. İçi boşaltılan belediyeler bir enkaz yığını haline geldi.

BELEDİYELERİN İÇİNİ BOŞALTTILAR

Dicle ilçesinde yapımı tamamlanan yeni belediye hizmet binası Dicle Kaymakamlığı’na bedelsiz olarak devredildi. 25 yıllığına devredilen belediye binasının kadın yaşam merkezi ve bilgi evi, kültürel ve sosyal hizmetlerde kullanılacağı ileri sürüldü.

Son olarak Diyarbakır Büyükşehir’e ait çocuk ve gençler için yaz kampı olarak kullanılan Elazığ’ın Gezin ilçesi yakınlarındaki Hazar Gölü Sosyal Tesisleri de kayyum tarafından 25 yıllığına Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bedelsiz olarak tahsis edildi.

TEPKİLERE NEDEN OLDU

Belediyelerin sanki İçişleri Bakanlığı’na bağlı resmi bir kurum değilmiş gibi tüm varlıklarının ve taşınmazlarının devrine seçmenlerden tepkiler yükselirken, iktidar partisinin üç milletvekili ile DEM Partili sekiz milletvekilinin de bu konuya kayıtsız ve duyarsız kalmaları kentte tepkilere neden oldu.

BİRBİRLERİYLE DİDİŞİYORLAR

Tüm bunlar olurken belediyenin varlıklarının seçim arifesinde farklı kamu kurumlarına devredilmesine karşı tepki göstermeyen AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ile DEM Parti İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı Meral Danış Beştaş ile Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren’in karşılıklı hakarete varan sözleri ve birbirlerine sarf ettikleri söz düellosu da seçmende kırgınlık yarattı.

Her iki parti tabanından da sesler yükseldi ve seçmenler, “Belediyenin varlıkları birer birer devredilirken, bizim vekiller sus pus olmuş. Millet onları birbirlerine hakaret etsinler diye seçmedi, bu kentin can yakıcı asli sorunlarına çözüm olmaları için meclise gönderdi, yazıklar olsun” diye tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x