Tiktok’un ana şirketi Bytedace’in geliri bir yılda yüzde 60 arttı

TikTok’un ana şirketi ByteDance, 2023’te yıllık yüzde 60 gelir artışı kaydetti.

Bloomberg’in haberine göre, şirketin 2022’de 25 milyar dolar olan kazancı  2023’te 40 milyar dolara sıçradı.

Bu başarı, Çinli bir şirket olan ByteDance’ın ABD ve Güneydoğu Asya’daki uluslararası e-ticaret pazarlarına girmesine yardımcı olan “TikTok Shop” tarafından da desteklendi.

YAPAY ZEKA TARTIŞMASI

ByteDance’ın büyümesine ilişkin haberler, şirketin kendi yapay zeka sohbet robotunu oluşturmak için OpenAI’nin teknolojisini kullandığına ilişkin iddiaların ortaya çıkmasının ardından geldi.

The Verge’ün haberine göre bu durum OpenAI’nin hizmet şartlarını da ihlal ederken Bytedance yorum taleplerine tanıt vermedi.

ABD’DE YASAKLAMA TARTIŞMALARI

TikTok bir yandan rekor gelirler elde ederken diğer yandan da ABD Kongresi’nin dikkatini çekiyor. Uzun süren artışmaların ardından Amerikalı milletvekilleri geçen ay belli şartları sağlamaması halinde TikTok’u ABD’de kapatmaya zorlayacak bir yasa tasarısını kabul etti.

Uzmanlar, TikTok yasağının Başkan Joe Biden’ın yeniden seçilme kampanyasına zarar verebileceğini, zira Kongre üyelerinin uygulamayı kullanan çocuklarından tepki aldığını söylüyor.

Eski Başkan Donald Trump başlangıçta görevdeyken TikTok yasağı için bastırmış, ancak geçen ay bir yasağın “Facebook’u daha da büyüteceğini” söyleyerek rotayı tersine çevirmişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x