Son dakika… İYİ Parti’de kurultay tarihi belli oldu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, geçen günlerde partisinin Seçimli Olağanüsü Kongre yapacağını açıklamasının ardından milletvekilleri, Başkanlık Divanı ve Genel İdare Kurulu (GİK) üyeleriyle toplantıda bir araya geldi.

İYİ Parti Genel Merkez Ek Bina’da basına kapalı olarak yapılan toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü.

Toplantıda, 31 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin sonuçlarına ve seçimli olağanüstü kurultay sürecine ilişkin istişarede bulunulduğu öğrenildi.

İYİ Parti Göç Politikaları Başkanı Mehmet Tolga Akalın, parti binasından ayrılırken basın mensuplarının “Kurultayda aday mısınız?” sorusuna, “Evet, sürecin içinde olacağız” yanıtını verdi.

TARİH BELLİ OLDU

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hakan Şeref Olgun da toplantıda adaylara ilişkin konuların gündeme gelmediğini vurgulayarak, “27 Nisan 2024 tarihinde İYİ Parti’nin olağanüstü büyük kongresi yapılacak” açıklamasını yaptı.

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ise 27 Nisan’da kongre yapılmasına yönelik bir çalışma olacağını söyledi. Basın mensuplarının “Siz de aday olacak mısınız?” sorusu üzerine Dervişoğlu, “Her kongrede bir şey olacağıma dair iddialar olabilir, benim bu konu ile ilgili söyleyecek bir şeyim yok” dedi.

“O zaman aday değilsiniz?” sorusunu Dervişoğlu, “Öyle bir şey demedim ama benim söyleyecek bir şeyim yok” diye yanıtladı.

İLK ADAY BELLİ OLMUŞTU

31 Mart yerel seçim sonuçlarının ardından istediği sonucu elde edemeyen İYİ Parti’de Meral Akşener’e yönelik istifa çağrıları gelmişti. 

İstifa sesleri yükselirken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener olağanüstü kurultay kararı almıştı. 

Başarısız sonuçlarla ilgili tartışmalar sürerken İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz, sosyal medyadan genel başkanlık için aday olduğunu açıklamıştı.

Kodaz, “İYİ Partimizin olağanüstü kurultay kararı aldığını Sn. Akşener ilan etmiştir. Yapılacağı açıklanan olağanüstü kurultayımızda İYİ Parti genel başkanlığına aday olduğumu kamuoyu ile saygıyla paylaşırım” ifadelerini kullanmıştı.

Son olarak partinin Büyük Kurultay tarihi de belli oldu. Buna göre İYİ Parti’de 27 Nisan’da Olağanüstü Seçimli Kurultay yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x